SIKÇA SORULAN SORULAR
88823
04 Mar 2022

 

    Gösteri yapılacak yerler nasıl belirlenmektedir?

    Bir sonraki döneme ait gösteri programımız, içinde bulunduğumuz yılın Ekim ayı sonuna kadar mülki makamlardan (Valilikler, Kaymakamlıklar) Millî Savunma Bakanlığına gönderilen davetlerin çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak (Gösteri talep edilen yerin gösteri yapılmaya uygunluğu, gösteri için intikal edilecek meydanın gösteri yapılacak yere mesafesi, faaliyetin içeriği, daha önce gösteri yapılıp/yapılmadığı vb.) değerlendirilmesi sonucunda Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından oluşturulmakta ve Millî Savunma Bakanlığınca ilgili makamlar ile koordine kurularak onaylanması sonucunda gerçekleştirilmektedir.

    Sizlerle uçabilir miyiz?

   İlgili makamlardan izin istenmesi halinde profesyonel fotoğraf ve video sanatçılarının uçmasına izin verilmektedir.

    Sizleri ziyaret edebilir miyiz?

   Ziyaret taleplerinin yazılı olarak Hv.K.K.lığına yapılması gerekmektedir.

    Yedek pilotlarınız var mı?

   Normal şartlarda yedekli olarak uçmuyoruz. Fakat time yeni katılanlar iç kanat (2 ve 3 numara) veya takip (4 numara) pozisyonunda uçuşa başladıkları için yedekleri olabiliyor.

    Türk Yıldızları personeli timden ayrıldıktan sonra ne yapıyor?

   Sınıfına uygun olarak Türk Hava Kuvvetlerinin değişik birimlerine atanarak görevlerine devam ediyorlar.

    Kötü havalarda gösteri uçabiliyor musunuz?

   Timimizin üç ayrı gösteri paketi mevcuttur. Yüksek gösteri paketi; bulut alt tavanının yer seviyesi+9000 feet (3000 m), alçak gösteri paketi yer seviyesi+4000 feet (1300 m), flat gösteri paketi ise yer seviyesi+1000 feet (300 m) olması durumunda uçulmaktadır. Yüksek ve alçak gösteri paketlerinde ana kol ve soloların performanslarından oluşan hareketler sergilenirken flat gösteri paketi değişik kol düzenlerinden oluşan pasaj geçişleri şeklinde uçulmaktadır.

   "G" kuvveti pilota ne gibi bir etki yapıyor, Anti-G suit ne işe yarıyor?

    Örnek vermek gerekirse, 80 kg ağırlığındaki olan bir pilota, 5 G kuvveti altında binen yük 400 kg olmaktadır. Pozitif G kuvveti kanın vücudun baş tarafından alt kısımlarına doğru akışına sebep olarak beyne giden kan miktarının G kuvveti ile orantılı olarak azalmasına yol açmakta, dolayısıyla görüşte daralma, görüşün tamamen kaybolması, hatta bayılmaya bile sebep olabilmektedir. Anti-G suit vücudun alt kısmını, yani bacaklar ve karın bölgesini G altında basınçlı hava ile şişirerek sıkar ve böylece kanın alt kısımlara toplanmasını önleyerek pilotun G toleransına 1,5 G'lik katkı sağlar.

     Gösteri esnasında kaç "G" çekiliyor?

    Toplu hareketlerde 5 G civarı. Solo pilotlarının yaptığı hareketlerde ise uçağın limiti olan -3/+7,33 G arası değerler kullanılmaktadır.

    Hava Harp Okuluna girme şartları nelerdir?

    Millî Savunma Üniversitesi resmî internet sitesinde ayrıntılı bilgiler yer almaktadır (www.msu.edu.tr).

    Nasıl pilot olunur?

   Millî Savunma Üniversitesi Hava Harp Okulu mezunu subaylar Uçuş Okulunda eğitimlerini başarıyla tamamlayıp pilot olurlar, daha sonra Hava Kuvvetlerimizin planladığı uçak tipinde harbe hazırlık eğitimlerini alarak uygun birliğe atanırlar. 

    Uçarken başınız dönüyor mu?

    Özellikle seri tono ve benzeri hareketlerde tabii ki baş dönmesi oluyor, fakat bu kontrolün kaybedilmesi anlamına gelmiyor. Pilotlarımız yaptıkları hareketin oluşturduğu fizyolojik durumlara karşı her zaman hazırlıklı olmak durumundadırlar ve oluşan şartlara göre hareketlerini yapabilmek üzere eğitilmektedirler.

    Bizim etkinliğimizde de uçar mısınız?

    Gösteri onayı için yetki makamı Millî Savunma Bakanlığıdır. Değerlendirme neticesinde onay verilmesi durumunda gösteri yapılabilir.

    Uçakların arasındaki mesafe ne kadar?

    Aralarındaki mesafe 3 feet (yaklaşık 1 metre).

    Yaptığınız hareketleri otopilot mu yapıyor?

    Hareketler tamamen manuel olarak pilotların psikomotor yetenekleri dediğimiz el, ayak koordinasyonu, göz kontrolü ve muhakeme ile yapılıyor.

    Bir yılda ortalama kaç gösteri yapıyorsunuz?

    Her yıl gelen isteklerin değerlendirilmesi, resmî günler ve özel durumlara göre değişmekle beraber ortalama otuz gösteri yapılıyor.

    Nasıl Türk Yıldızları pilotu olunur?

   Farklı uçak tiplerinden gelen jet pilotları için, birinci ve öğretmen pilot toplamı 450 saat veya F/NF-5 2000/T-38 uçuş saatleri toplamı 300 saat olanlar arasından Hava Kuvvetleri Komutanlığınca uygun görülenler Akrotim Pilotluğu eğitimine alınır. Eğitimlerini başarıyla tamamlayanlar gösteri uçuşlarına başlatılır.

   Personeliniz kaç kişiden oluşmaktadır?

   8 pilot, 2 basın ve halkla ilişkiler subayı, değişik branş ve görevlerde 5 filo astsubayı ile 2'si subay 35'i astsubay ve 1'i uzman çavuş olmak üzere 38 bakım personelinden oluşmaktadır.

   Gösteri esnasında kullanılan süratler nedir?

   160 Kt ile 550 Kt arası süratleri kullanıyoruz (260 km/saat ile 1.000 km/saat).

   Türk Yıldızları ismi nereden geliyor?

   Türk Yıldızları'nın kuruluş aşamasında yapılan oylamada teklif edilen isimler içinden büyük bir oy çokluğuyla "Türk Yıldızları" ismine karar veriliyor.

   Uçmak nasıl bir duygudur?

   Uçmak fiziksel olarak insana değişik ve güzel duygular hissettirir, Türk Yıldızları'nda uçmak ve görev yapmak ise milletimizin emaneti Al bayrağımız gökyüzünde dalgalandırmak ve bu gururu yaşamak demektir.

 

 

Türk Yıldızları Sosyal Medya
Bağlantılar